Demonstrace proti svatbám párů stejného pohlaví?

English version here.
Version française ici.

V neděli 13. ledna se stalo něco překvapivého. Ve Francii, zemi svobody, rovnosti a lidských práv se konala obrovská demonstrace proti svatbám párů stejného pohlaví. Socialistický prezident François Hollande jim při loňské volební kampani slíbil jak svatby, tak adopce. Parlament začal s velmi hlasitou debatou mezi odhodlanou levicí (nebo alespoň Hollandem donucenou), a konzervativní pravicí, která chce referendum.

Ale… Referendum nebude. Ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová potvrdila, že vláda bude povolení homosexuálních sňatků prosazovat, a vyloučila referendum, které požaduje 115 poslanců Národního shromáždění. Fakt, že referendum nebude, není jen z toho důvodu, že socialisté nechtějí, ale také protože to francouzská Ústava neumožňuje. Ve Francii se referendum může týkat jen jasně stanovených témat, a společenské otázky k nim nepatří.

Na nedělní demonstraci bylo okolo 300 000 lidí (organizátoři údajně napočítali až 800 000), což je dost alarmující. Vysvětlení může být v přítomnosti vysokých představitelů katolické církve a pravicových stran, a evidentně velmi nákladné organizaci (transport příznivců z celé země do Paříže, nákladný multimediální systém, distribuce statisíců vlaječek a letáků). Částečná útěcha je alespoň v průzkumech, podle kterých je pro sňatky homosexuálů 56 procent Francouzů (50 procent pro adopce).


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *